Jeziora

„Jezior ci u nas dostatek” – to stwierdzenie samo ciśnie się na usta patrząc na mapę gminy. Rzeczywiście, pod względem ilości zbiorników wodnych gmina Borne Sulinowo jest w krajowej czołówce. Duża jest także różnorodność naszych jezior; od 1000-hektarowego jeziora Pile po niewielkie oczka wodne rozrzucone wśród wzgórz na olbrzymich połaciach lasu. Stąd także rozbieżności w ilości jezior, jakie podawane są w różnych źródłach. Liczby wahają się od 40 do 57 w zależności od tego; co kto uważa za jezioro; od jakiej powierzchni akwen przestaje być „stawem”, a zaczyna nosić dumną nazwę „jezior(k)a”. Jeśli przyjmiemy, że jezioro jest zbiornikiem wodnym o powierzchni powyżej 1 hektara, to jezior na terenie gminy jest 57. (Z definicji zbiorników wodnych, przypomnieć można, że „kałuża – to akwen wodny o niewielkim znaczeniu strategicznym, do przekroczenia którego nie jest potrzebny sprzęt saperski”, zaś „rzeka – to przeszkoda terenowa o wilgotności 100%”.)

Zdecydowanie łatwiej jest policzyć ilość rzek przepływających przez teren gminy, są to: Piława i Płytnica, z czego jedna jest mała, a druga jeszcze mniejsza. Piława jest idealnym szlakiem kajakowym; malowniczo położona, wolno płynąca rzeka łączy na terenie naszej gminy kilka jezior i Zalewy Nadarzyckie.

Jeśli chodzi o zanieczyszczenie wód, to mieszczą się one w I i II klasie czystości. Tak dobry wynik spowodowany jest:

  • brakiem przemysłu ciężkiego i niewielką ilością jakiegokolwiek innego przemysłu
  • kontroli, aby wszelkie nowe firmy mogły prowadzić wyłącznie działalność nieuciążliwą dla środowiska
  • inwestycjom mającym na celu ochronę środowiska: kanalizacja miejscowości na terenie gminy z podkreśleniem wsi w pobliżu jezior, itd.
  • niewielką gęstością zaludnienia (na terenie jednej z rozleglejszych gmin w kraju mieszka niewiele ponad 9 tys. mieszkańców)

Zgodnie z ZARZĄDZENIEM PORZĄDKOWYM WRN w Koszalinie z 24.06.1982 r. w sprawie ograniczenia nadmiernego hałasu w rejonach o szczególnych walorach wypoczynkowych i rekreacyjnych, „strefami ciszy” przez całą dobę są jeziora: Brody, Ciemino, Kocie, Komorze, Strzeszyn „Strefami ciszy” w okresie od dnia 1 czerwca do dnia 15 września w godz. 22:00 – 7:00 są jeziora: Lubicko Wlk., Pile, Radacz, Śmiadowo.

W tym rozdziale prezentujemy Państwu mapy batymetryczne wybranych jezior.

Polskie trasy
polskie-trasy
Pogoda
27 stycznia 2023, 06:50
Przeważnie pochmurno
Przeważnie pochmurno
1°C
odczuwalna: -3°C
aktualne ciśnienie: 1020 mb
wilgotność: 89%
prędkość wiatru: 2 m/s N
Wiatr w porywach: 4 m/s
wschód słońca: 07:48
zachód słońca: 16:25
 
baner-telalarm